Modelowa transformacja energetyczna gminy

Grzegorz Malinowski-Pesta, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Brodnicy

Grzegorz Malinowski-Pesta, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Brodnicy

Modelowa transformacja energetyczna gminy

Dzięki determinacji i konsekwentnym działaniom Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) miasto to stało się pionierem w dziedzinie transformacji energetycznej na poziomie lokalnym w Polsce. Całkowicie zrezygnowano tam z węgla jako źródła energii cieplnej i elektrycznej. Za swoje działania na tym polu brodnicki PEC został laureatem Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności, zdobywając nagrodę w kategorii Eko Firma 2025.


Restrukturyzacyjne decyzje 

Jeszcze 15 lat temu brodnicki PEC borykał się z poważnymi problemami finansowymi i przestarzałą infrastrukturą. Grzegorz Malinowski-Pesta, nowy Prezes Spółki podjął się ambitnego zadania restrukturyzacji przedsiębiorstwa. – Od pierwszego dnia pracy zacząłem wdrażać programy optymalizujące, restrukturyzujące i modernizujące. 

Kluczową decyzją było odejście od węgla jako źródła produkcji energii. W 2018 r. rozpoczęto modernizację ciepłowni miejskiej, wprowadzając systemy kogeneracyjne oparte na gazie ziemnym. Dzięki temu PEC stał się elektrociepłownią, jednocześnie produkując ciepło i energię elektryczną. 


– Przejście na kogenerację to nie tylko spełnienie unijnych dyrektyw, ale w naszym przypadku to była decyzja podyktowana czynnikami ekonomicznymi – zredukowaliśmy koszty emisji CO₂ i zyskaliśmy stabilność finansową – zaznacza prezes brodnickiego PEC, które dostarcza dziś ciepło do 80 proc. budynków w Brodnicy.

Inwestycje obejmowały m.in. montaż nowych kotłów gazowych o łącznej mocy 15,8 MW oraz wysokosprawną kogenerację, dającą łączną moc elektryczną przekraczającą 4,8 MW. W 2023 roku zakończono eksploatację ostatnich kotłów węglowych, system został zdemontowany, kończąc „erę węgla” w Brodnicy. 

Dywersyfikacja źródeł energii

PEC nie poprzestał na inwestycjach w gaz. Już w 2022 r. uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, w 2025 r. jej moc została zwiększona do 380 kW. Obecnie trwa uruchamianie kotła na biomasę o mocy 3 MW, którego oddanie do użytku odbędzie się jeszcze w sierpniu. Dodatkowo uruchomiona jest instalacja kotła elektrycznego o mocy 2 MW.

Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej PEC sprzedaje na giełdzie energii i dzięki temu kupuje odpowiednie ilości gazu ziemnego.  Brodnicki PEC był jednym z pierwszych tego typu samorządowych zakładów w Polsce, który postawił na technologię elektryczną jako element systemu ciepłowniczego. 

Modernizacja objęła również sieć ciepłowniczą.

– Obecnie niemal 90 proc. naszej sieci stanowią nowoczesne rurociągi preizolowane. Liczba obsługiwanych węzłów wzrosła z 200 do niemal 380 w ciągu ostatnich 8 lat. Mamy własną brygadę remontową, która wykonuje większość prac modernizacyjnych, podłączeniowych oraz buduje nowe sieci ciepłownicze. To kolejny element, który pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze – podkreśla prezes brodnickiego PEC-u.

Dzięki odważnym decyzjom, skutecznie przeprowadzonej restrukturyzacji i inwestycjom w nowoczesne technologie infrastrukturalne, brodnickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pokazało, że można efektywnie połączyć zdrowy rachunek ekonomiczny z realnym wpływem na środowisko. Modelowe rozwiązania z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, technologii kogeneracyjnych oraz systematyczna modernizacja infrastruktury, stawiają brodnicki PEC w czołówce polskich przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, które ideę zrównoważonego rozwoju przekuły w praktykę, poprawiając jakość życia i zdrowia mieszkańców.

Joanna Chrustek

logo pec brodnica

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11