Znamy Liderów Społecznej Odpowiedzialności 2023!

LSO 2023 Dobry Pracodawca Dobra Firma EKO Firma

Znamy Liderów Społecznej Odpowiedzialności 2023!

1 grudnia w Krynicy-Zdroju odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2023, wydarzenie to podsumowało XVI edycję Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności Dobra Firma, Dobry Pracodawca, EKO Firma!
 
Gospodarka w obliczu zmian. Realia, strategie, perspektywy

agenda EFB 2023

EFB to cykl spotkań i debat, przygotowanych z potrzeby dyskusji przedsiębiorców, samorządowców, naukowców i mediów, a dotyczących spraw istotnych dla różnych obszarów gospodarki. Od lat w czasie forum jego uczestnicy mogą wymieniać swoje poglądy, doświadczenia, dzielić się wiedzą i nawiązywać relacje biznesowe.
 
Co roku Europejskie Forum Biznesu odbywa się pod wspólnym, innym hasłem przewodnim, w 2023 roku mottem wydarzenia było: „Gospodarka w obliczu zmian. Realia, strategie, perspektywy”. W części konferencyjnej EFB 2023 poruszone zostały tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, bezpieczeństwem cyfrowym, AI w normalizacji, arbitrażem w dochodzeniu roszczeń za szkody oraz polityką pracowniczą i skuteczną rekrutacją.
 
Zrównoważony rozwój

Dyskusja otwierająca EFB 2023 została poświęcona wyzwaniom gospodarki w realizacji globalnych założeń na rzecz ekologii. Tytuł panelu „Gospodarka zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzialności o lepsze jutro” odzwierciedla obecne troski związane z koniecznością wypracowania wspólnych wartości i regulacji związanych z ochroną przyrody. Uczestnicy debaty rozmawiali na temat bezpieczeństwa energetycznego, zielonej energii, elektromobilności i przyszłości motoryzacji w kontekście celów 2035 r. oraz tendencji zmierzających do dekarbonizacji transportu. Poruszono również temat unijnych i polskich normom w tym zakresie. W debacie, którą moderowała Ewa Sánchez, Prezes Zarządu Eleport Sp. z o.o., uczestniczyli: Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia Sp. z o.o., Jacek Boruciński, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. oraz Marta Krejpowicz, Kierownik Sektora Zdrowia, Środowiska i Medycyny oraz Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania w Wydziale Prac Normalizacyjnych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

zrównoważona gospodarka
Bezpieczeństwo cyfrowe oraz sztuczna inteligencja

Następnie mieliśmy możliwość wysłuchania dwóch bardzo ciekawych wystąpień poświęconych nowoczesnym technologiom i tym jak bronić się przed cyberatakami.
Andrzej Cieślak, prezes zarządu Dynacon sp. z o.o. oraz ekspert od cyberbezpieczeństwa radził na co zwrócić uwagę w kontekście finansów i cyberodporności w przemyśle. Starał się również odpowiedzieć na pytanie co Polska ma do powiedzenia w tej dziedzinie.
Natomiast o normach w odniesieniu do nowych technologii opartych o sztuczną inteligencję opowiedziała Joanna Skwarek, Pełnomocnik Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, która przedstawiła aktualny stan i perspektywy normalizacji w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Warto dodać, że w PKN został powołany Komitet Techniczny zajmujący się tym zagadnieniem.
 
Arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody


Ciekawy temat został również przedstawiony w panelu dyskusyjnym pt.: Skuteczny arbitraż / mediacje / w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej. Na czym polega to zagadnienie opowiedzieli uczestnicy spotkania tj. Katarzyna Piechówka, Współwłaścicielka Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM Sp.j., Monika Jaroszewicz-Bortnowska, prawnik z zakresu prawa medycznego i ubezpieczeń, Julia Osuch, Pełnomocnik Senatu ds. Współpracy Instytucjonalnej z Powiślańskiej Szkoły Wyższej oraz Jarosław Jaroszewicz-Bortnowski, adwokat.
 
Jakie są największe trudności w zakresie dochodzenia roszczeń, jak się przed nimi chronić i w jaki sposób podnosić swoje kompetencje prawne mogą przykładowo pracownicy systemu ochrony zdrowia, pacjenci, konsumenci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały poruszone podczas rozmowy. Szczególną uwagę uczestnicy panelu zwrócili na konieczność szkoleń pracowników systemu ochrony zdrowia. I właśnie dlatego przez Meritum i PSW został w tym roku zainicjowany projekt szkoleniowy skierowany do szpitali w Polsce.
 
Profilaktyka zdrowotna a rola świadomej suplementacji

Zdrowiu i zdrowemu stylowi życia poświęcony był z kolei panel „Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań”. Dr n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, dr Joanna Uchańska, członkini zarządu Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, prof. Piotr Senkus, Współzałożyciel Centrum Kompetencyjnego BPM z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Dorota Hernik, Koordynator ds. Kontroli Jakości, Nutropharma, Magdalena Kaczmarek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej oraz Tadeusz Sowiński, dyplomowany dietetyk, poruszyli takie zagadnienia, jak profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia, jakość produktów w kontekście skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz rola świadomej suplementacji jako elementu kompleksowej strategii zdrowego stylu życia.


Rynek pracy i skuteczna rekrutacja

Jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy w przemyśle? Już zaczynają się pojawiać nowe zawody związane z rozwojem technologii, liczyć się będzie skracanie łańcuchów dostaw, większe zaangażowanie w działania ESG, rekrutacja na tzw. stanowiska green jobs, na których kluczowe są kompetencje zarządzania miejscem pracy oraz wpływem firmy na środowisko. W Polsce obecnie jest niewielu specjalistów posiadających wiedzę oraz odpowiednie umiejętności w tym zakresie.
Czy robotyka i automatyzacja  przyniesie zmniejszone zapotrzebowanie na pracowników fizycznych? Jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i rzeczywistość wirtualna będą wspierać pracowników? Nowoczesnemu zarządzaniu zespołem pracowników w przedsiębiorstwie przemysłowym poświęcone było case study tegorocznego EFB 2023 z udziałem przedstawicieli Hendrickson Poland Sp. z o.o.: Grzegorza Klechy, Prezesa Zarządu, Anety Fidos, Dyrektor ds. Łańcuchów Dostaw oraz Elżbiety Klębowskiej, Dyrektor ds. Jakości.

poszukuję specjalistów
 
Kolejnemu zagadnieniu z obszaru HR była poświęcona ostatnia debata Europejskiego Forum Biznesu 2023. Była ona poświęcona zmianom, jakie zachodzą na rynku pracy.  W Polsce brakuje pracowników wykwalifikowanych, posiadających unikalne umiejętności i określone wykształcenie. Jako przykład mogą posłużyć specjaliści zawodów medycznych, kierowcy pojazdów specjalnych czy nauczyciele. Jak efektywnie pozyskać takich pracowników? Jakie są kierunki rozwoju narzędzi rekrutacji? I może najważniejsze, jak utrzymać nowych pracowników w organizacji? Te zagadnienia poruszyli uczestnicy panelu poświęconego trendom i tendencjom efektywnej rekrutacji specjalistów. Dyskusję poprowadził dr inż. Józef Zakrzewski, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi, a jego gośćmi byli dr Adrianna Frączek, Prorektor ds. nauki i jakości kształcenia z Powiślańskiej Szkoły Wyższej, dr Małgorzata Karpińska-Karwowska, doktor nauk ekonomicznych, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Piszu, wykładowca akademicki w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz Mikołaj Akerman, Prezes Zarządu MPS Sp. z o.o., specjalizujący się w rekrutacjach dla branży medycznej.

pracownicy HR rekrutacja
 
Wszystkie wystąpienia i debaty EFB 2023 były transmitowane na żywo za pośrednictwem strony Facebook.com/ForumBiznesu i są nadal dostępne na profilu.

EFB, to nie tylko debaty i rozmowy, ale przede wszystkim święto Laureatów konkursu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności. Podczas ceremonii wręczenia nagród, którą prowadził Przemysław Skowron, podmioty wyróżnione w programie odebrały statuetki. 

Program Liderzy Społecznej Odpowiedzialności ma za zadanie upowszechnienie w działających na terytorium Polski firmach i instytucjach zasad odpowiedzialnego biznesu. Równocześnie ma na celu wskazanie Liderów w zakresie realizacji założeń CSR. W tym roku odbyła się jego szesnasta edycja. W tym roku poznaliśmy również pierwszych Laureatów w 16-letniej  historii programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności w kategorii: Solidny Samorząd.

Liderzy CSR Dobry Pracodawca 2023
Wszystkim Laureatom Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności (CSR) 2023 serdecznie gratulujemy, a uczestnikom forum dziękujemy za udział i liczymy na Państwa obecność podczas kolejnego Europejskiego Forum Biznesu!

 

 

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11